Avestra

::esejas un dzeja::

Atbilde Peerkoniitei

Šis komentārs ir atbilde rakstam, kas atrodams
http://peerkoniite.blogspot.com/2015/04/satori-ticamas-informacijas-vai-ateistu.html
Diemžēl Blogspot ir limits, cik garš drīkst būt viens komentārs, un šī vietne neļauj iekopēt tekstu. Tā kā tur es komentāru uzrakstīt nevarēju, tas tiek publicēts manā blogā.

Pirmkārt, manā Satori rakstā bija divas atsauces. Jūs tā arī nepateicāt, kas vainas http://www.pitzer.edu/academics/faculty/zuckerman/Zuckerman_on_Atheism.pdf
Otro atsauci uz YouTube video es ieliku galvenokārt tāpēc, ka tur viss tas pats bija interesantāk pasniegts.

No vienas puses, tas ir labi, ka Jums ir uzņēmība pašai ķerties pie izejas datiem un rēķināt korelācijas. No otras puses, statistika ir sarežģīta. Eksistē desmitiem veidu, kā iekrist un iegūt nepareizu rezultātu (iesaku izlasīt Darrell Huff „How to Lie with Statistics”). Pat profesionāli statistiķi mēdz pieļaut kļūdas, un šīs kļūdas mēdz beigties ar traģiskām sekām (piemēram, https://en.wikipedia.org/wiki/Sally_Clark#Statistical_evidence ). Ar vidusskolas matemātikas zināšanām ir daudz par maz, lai rēķinātu statistiku. Šī iemesla dēļ es daudz labprātāk paļaujos uz zinātnieku veiktiem statistikas pētījumiem un korelācijas aprēķiniem, jo zinu, ka, ja es pati mēģinātu izrēķināt korelāciju, es varētu ātri vien iebraukt auzās.

Diemžēl tieši tas Jums ir izdevies, Jūs esat iebraukusi auzās, un Jūsu aprēķina metode ir zinātniski nekorekta. Sāksim ar statistikas pamatiem, kā pareizi noteikt korelāciju. Izveidojiet grafiku. Uz X ass atlieciet reliģiozitāti. Nedrīkst štatus sagrupēt divās lielās grupās ar reliģiskajiem un sekulārajiem, tā vietā uz X ass jāatliek, piemēram, cik % iedzīvotāju veic konkrētus reliģiskus rituālus. Uz Y ass atlieciet pusaudžu grūtniecību skaitu uz 1000 pusaudžiem. Katru ASV štatu atzīmējiet ar punktu koordinātu asīs. Tālāk seko sarežģītā daļa. Ja korelācija ir ļoti izteikta, tad to var pamanīt „uz aci”. Bet kā saprast, vai punkti ir nejauši vai arī tomēr pastāv vāja korelācija? Un cik izteikta ir šī vājā korelācija. Un te nu matemātika kļūst sarežģīta.

Diemžēl Jūs pat nepapūlējāties pārbaudīt korelāciju. Tā vietā Jūs vienkārši atradāt dažus štatus, kuri ir „reliģiozo grupā”, bet kuros grūtniecību skaits ir zem vidējā. Nu un? Šo pāris štatu esamība taču nepierāda, ka korelācija nepastāv. Tikpat labi Jūs varētu atrast divas sievietes, kuras ir 2 metrus garas, konstatēt, ka šo sieviešu augums ir garāks par vidējo vīriešu auguma garumu, un no tā secināt, ka sievietes ir garākas par vīriešiem. Protams, eksistē pāris gara auguma sievietes, bet tas taču nemaina faktu, ka vidēji vīrieši tomēr ir garāka auguma nekā sievietes.

Apgalvojums, ka siltāks laiks = vairāk pusaudžu grūtniecību, jo ir iespēja nokniebties krūmos, ir spekulatīvs. Ja godīgi, tas liecina tik vien kā par Jūsu fantāzijas trūkumu. Gluži tāpat kā Jūs varat pateikt spekulatīvu un nepierādītu pieņēmumu, es to varu tikpat viegli atspēkot, piedāvājot citas spekulācijas. Te būs dažas idejas, ko Latvijā vai ASV ziemeļos var darīt ziemā:
* Bērniem skola beidzas ap trijiem, bet vecākiem darbs beidzas tikai piecos. Pēcpusdienā mājās var darīt, ko grib. Ja pašam mājās visu dienu sēž vecmāmiņa, var aiziet ciemos pie drauga, kurš pēcpusdienās mājās ir viens.
* ASV jaunieši agri tiek pie autovadītāja apliecības un mašīnas, kurā vienmēr var nokniebties.
* Manā skolas ēkā bija diezgan daudz nomaļu stūru, kur reti kāds staigāja garām. Fiksais sekss starpbrīža laikā vai pēc stundām nebija problēma.
* Vienmēr var paprasīt skolotājam klases atslēgas. Ieganstu var sacerēt, piemēram: „Man mājās salūza dators, vai es drīkstu pēc stundām palikt klasē, lai pie datora izpildītu mājasdarbu?”
* Universitātē manā fakultātē dežuranti studentiem dod telpu atslēgas.
* Vai esat pamanījusi, ka Līvu akvaparkā ir jaukas slēdzamas ģērbtuves, kuras ir gana lielas, lai divi cilvēki varētu ieiet iekšā?
* Daudzdzīvokļu mājas bēniņos (bieži vien tie nemaz nav aizslēgti) vai arī trepju telpā pie bēniņu ieejas durvīm, kur neviens nestaigā garām.
* Galīgi neromantiski, bet, ja nav citu ideju, vienmēr paliek publiskās tualetes.
Papardes zieda kontekstā sekss mežā kādam var likties romantiski, bet, ja godīgi, krūmi tā vai tā nebūtu mana pirmā izvēle – dibenā duras priežu skujas un apkārt lido odi.

Apgalvojums, ka statistiku bojā nevis reliģija, bet melnādainie, ir problemātisks. Melnie nepiedzimst ar citādu DNS, kurš predisponētu uz bezatbildīgu un stulbu uzvedību. Ja melna āda korelē ar kaut ko, ir jāmeklē sociālie apstākļi, kas nosaka šo korelāciju (pati ādas krāsa vien neko neveicina). ASV melnie vidēji ir nabagāki un neizglītotāki. Un, jā, attiecīgajos štatos viņi arī tic Dievam.

Tik tālu par problēmām Jūsu rakstā. Tālāk par manis pieļauto kļūdu. Es atzīstu, ka paviršības dēļ savā rakstā pieļāvu muļķīgu kļūdu. Oriģināli bija teikts, ka „higher religiosity correlates with higher rates of teen pregnancies”. Pavirši tulkojot, es šo netīšām pārtaisīju — „teen pregnancies” es aizstāju ar „pusaudžu abortiem”. Kļūdas pamatā bija mana pārliecība, ka lielākā daļa pusaudžu grūtniecību beidzas ar abortiem (manuprāt, divi bērni nespēj izaudzināt bērnu, attiecīgi aborts ir racionālākā izvēle). Izrādās, ka šis mans pieņēmums bija nepareizs, un lielākā daļa pusaudžu grūtniecību ASV beidzas ar dzemdībām. Muļķīgi sanāca ar šo nejēdzīgo tulkojumu, bet rakstā aizstāvēto ideju tas nekādi neietekmē. Gan pusaudžu aborts, gan pusaudžu dzemdības ir nejēdzīgi notikumi. Pusaudžu grūtniecības (neatkarīgi no tā, vai bērnu izlemj paturēt) ir kaut kas slikts. Štatos, kur cilvēki vairāk tic Dievam, pusaudžu grūtniecību ir vairāk, un korelācija ir izteikta. Te http://www.reproductive-health-journal.com/content/6/1/14 ir saite uz pētījumu, kura autors, atšķirībā no Jums, māk radīt iespaidu, ka izprot statistiku. Citēju no šī pētījuma:

„Results
Increased religiosity in residents of states in the U.S. strongly predicted a higher teen birth rate, with r = 0.73 (p < 0.0005). Religiosity correlated negatively with median household income, with r = -0.66, and income correlated negatively with teen birth rate, with r = -0.63. But the correlation between religiosity and teen birth rate remained highly significant when income was controlled for via partial correlation: the partial correlation between religiosity and teen birth rate, controlling for income, was 0.53 (p < 0.0005). Abortion rate correlated negatively with religiosity, with r = -0.45, p = 0.002. However, the partial correlation between teen birth rate and religiosity remained high and significant when controlling for abortion rate (partial correlation = 0.68, p < 0.0005) and when controlling for both abortion rate and income (partial correlation = 0.54, p = 0.001).
Conclusion
With data aggregated at the state level, conservative religious beliefs strongly predict U.S. teen birth rates, in a relationship that does not appear to be the result of confounding by income or abortion rates. One possible explanation for this relationship is that teens in more religious communities may be less likely to use contraception.”

Te ir vēl viens pētījums – http://www.jahonline.org/article/S1054-139X%2807%2900426-0/abstract

Kas attiecas uz abortiem, tad reliģiozajos štatos to tiešām ir mazāk – tur tā vietā ir vairāk dzemdību. Principā tas ir tikai loģiski. Dažos ASV štatos aborti ir viegli pieejami. Citos ir izdarīts viss iespējamais, lai dabūt abortu būtu grūti (klīniku ir tik maz, ka līdz tuvākajai jābrauc tālu, pirms var dabūt abortu, ir jāiztur „gaidīšanas laiks”, ir jādabū vecāku atļauja, ir jāklausās „konsultācijās” ar noteiktu ideoloģiju). Ja abortu dabūšanu padara ļoti grūtu, cilvēki tos veic retāk.

Advertisements

One response to “Atbilde Peerkoniitei

  1. Krišjānis Liepiņš April 26, 2015 at 15:04

    “Ja abortu dabūšanu padara ļoti grūtu, cilvēki tos veic retāk.”
    Vai nelegāli, un tas statistikā neparādās.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: